Zaujímavosti  Horská dráha     5 /6

Predchádzajúca strana 

Úvod

Ďalšia strana

 

V súčasnosti pribúdajú do lunaparkov u nás aj v zahraničí rôzne atrakcie. Medzi najmodernejšie patria stojaté tobogany, visuté tobogany a hypertobogany, kde vozíky padajú z výšky 60 m rýchlosťou 112 km/h. 

Medzi najväčšie a najrýchlejšie horské dráhy na svete patrí dráha, ktorú otvorili v meste Jackson v americkom štáte New Jersey (Obr. 1), viac obrázkov pozri http://www.bbc.co.uk/czech/specials/1510_rollercoaster/index.shtml aktuálne od 20.7.2007). Stavba atrakcie stála 13 miliónov libier (asi 572 miliónov korún), na ktorej sa pasažieri ocitnú vo výške asi 140 metrov za 3,5 sekundy. 



Obr. 1: Horská dráha, ktorú otvorili v meste Jackson v americkom štáte New Jersey

 Čo pociťujú pasažieri pri jazde a je vôbec bezpečná?  

Pri jazde na tobogane platia jednoduché fyzikálne zákony: Rýchlejší tobogan potrebuje viac priestoru, pretože zákruty si žiadajú väčší polomer. 
Sily pôsobiace na jazdca, vozík i konštrukciu dráhy sú násobkom tiažového zrýchlenia a závisia od rýchlosti jazdy a od veľkosti polomeru zákruty dráhy, resp. od preťaženia - podiel tiaže (sila, ktorou pôsobí človek na vozík, dráhu, konštrukciu) a dostredivej sily (pôsobiacej na človeka, vozík, konštrukciu). 

Napríklad vozík toboganu, ktorý urobí obrat o 90 stupňov rýchlosťou 97 km/h potrebuje polomer dráhy 30 m, aby sily zrýchlenia a preťaženia boli pod hranicou 4g, čo je prijateľná hodnota pre človeka (pri preťažení 6g začína pasažier najmä netrénovaný, strácať vedomie). 
Podstatou vplyvu preťaženia na človeka je prudká časová zmena veľkosti a smeru rýchlosti ľudského tela, teda zrýchlenie. To spôsobuje u človeka pocity strachu pri jazde na tobogane. 

 

Podobné problémy pociťujú aj športovci, ktorí pri športe dosahujú veľké rýchlosti na dráhe, ktorá sa často mení (obsahuje veľa zákrut) napr. jazdci Formuly 1 alebo bobisti, sánkari, ale aj letci pri náhlych zmenách pohybu.  

 


 Pozri ešte: Preťaženie (gravitačné zrýchlenie)  
                   
Príklad 2.4.2 - výpočet preťaženia u bobistu