FEI

Materiály k prednáškam                           Fyzika II Paralelka B a C   

 
Prednáška 1
Prednáška 2
Prednáška 3
Prednáška 4
Prednáška 5
Prednáška 6
Prednáška 7
Prednáška 8
Prednáška 9
Prednáška 10
Prednáška 11
Prednáška 12
Prednáška 13 

Odkazy ku prednáškam obsahujú tri časti k prednáške:

1. Doštudovať a doplniť do poznámok: v tejto časti budú uvedené zdroje, z ktorých si treba doplniť poznámky do prednášok.

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje: v tejto časti budú uvedené zdroje, ktoré slúžia ako doplnok k prednáškam. Netreba si ich doplňovať do prednášok. Slúžia ako zaujímavosť pre tých, ktorých fyzika zaujíma viac.

3. Materiály z prednášky: obsahuje aplety, videá, kontrolky, príklady, súhrn - čo sme sa naučili.

 
Prednáška 1 - Gravitačné pole 


2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

Odvodenie Newtonovho gravitačného zákona - zdroj: Hlaváčová a kol. : Fyzika1., Košice, 2005, skriptá, časť 10. Gravitačné pole, str.84, 85 alebo http://www.kf.elf.stuba.sk/~bokes/DI_web/DI-I/DI-I-2-12.pdf  str. 77-79
Určenie gravitačnej konštanty  http://www.kf.elf.stuba.sk/~bokes/DI_web/DI-I/DI-I-2-12.pdf  str. 83 alebo http://www.dcassidybooks.com/UP_Text/chapt04_p171-210.pdf  str. 192-194

3. Materiály z prednášky:

Príklad 1: Vypočítajte ako veľkou silou pôsobia na seba dvaja ľudia, ktorí sedia vedľa seba.
Príklad 2: Vypočítajte hmotnosť Jupitera, keď jeho rovníkový polomer 71500 km a gravitačné zrýchlenie je 26 m/s2.

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Definovať fyzikálne pole. Pomocou 4 základných interakcií uviesť, ktorá interakcia pôsobí ako pole. Definovať gravitačné pole a uviesť zdroje gravitačného poľa. 
Definovať gravitačnú silu pomocou Newtonovho gravitačného zákona (matematický zápis, slovné znenie, obrázok, jednotka). Odvodiť veľkosť gravitačnej sily pomocou jednotkového vektora (obrázok, popis odvodenia). Vedieť vyjadriť gravitačnú silu, ktorou pôsobia na seba dve telesá rôznej hmotnosti (z hľadiska smeru a veľkosti).
Definovať intenzitu gravitačného poľa (matematický zápis, slovné znenie, obrázok, jednotka). Rozumieť pojmu siločiara a zobraziť pomocou siločiar radiálne gravitačné pole a slovne ho definovať.

 

Prednáška 2  - Gravitačné pole, Elektrostatické pole

1. Doštudovať:

Odvodiť veľkosť elektrostatickej sily pomocou analógie ku gravitačnej sile použitím jednotkového vektora.  

 
2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

Prvá a druhá kozmická rýchlosť odvodenie, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika1?id_menu=563&id_sub=91&id_left=369
Porovnanie elektrických a gravitačných síl,  zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?id_menu=569&id_sub=58&id_left=256 v slovenskom jazyku, časť Coulombov zákon, na konci dokumentu
Experimenty Coulomba pomocou tozných váh pri určení vzťahu pre elektrostatickú silu, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?id_menu=569&id_sub=58&id_left=256 v slovenskom jazyku, časť Coulombov zákon alebo http://www.dcassidybooks.com/UP_Text/chapt10_p459-504.pdf  str. 466-467

3. Materiály z prednášky:

Video - padanie telies k zemi vo vákuu
Video
- Detekcia ele. náboja
Aplet - elektrizovanie látok
Aplet - pohyb telesa v gravitačnom poli Zeme


Príklad 3:Vypočítajte o koľko je väčšia elektrostatická sila ako gravitačná sila, ktorými na seba pôsobia protón a elektrón vo vodíku (k = 6,67.10-11 Nm2kg-2, me = 9,1.10-31 kg,  mp = 1,67.10-27 kg,  e = 1,602.10-19 C, e0 = 8,854.10-12 m-3kg-1s4A2 )

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Vedieť uviesť aký je rozdiel medzi gravitačným a tiažovým zrýchlením z hľadiska smeru a veľkosti. Poznať vzťah pre tiažové zrýchlenie v závislosti od zemepisnej šírky a nadmorskej výšky. Uviesť vzťah mezi intenzitou a gravitačným zrýchlením a za akých podmienok budú všetky telesá padať k zemi rovnako. Riešiť pohyby telies v radiálnom poli a odvodiť prvú kozmickú rýchlosť (postup odvodenia, obrázok, slovné znenie a matematický zápis odvodeného vzťahu). Uviesť druhú kozmickú rýchlosť (obrázok, slovné znenie a matematický zápis).
Definovať elektrostatické pole a uviesť jeho zdroje. Definovať pojmy elektrický náboj, elementárny elektrický náboj, bodový náboj, elementárne množstvo náboja. Vedieť vysvetliť, kedy je teleso elektrický nabité a neutrálne. Rozdeliť telesá podľa voľnosti pohybu náboja v telesách na vodiče a nevodiče.
Definovať elektrostatickú silu pomocou Coulombovho zákona (matematický zápis, slovné znenie, obrázok, jednotka).
Odvodiť veľkosť elektrostatickej sily pomocou analógie ku gravitačnej sile použitím jednotkového vektora. Vedieť vyjadriť elektrostatickú silu, ktorou pôsobia na seba dve nabité telesá (z hľadiska smeru a veľkosti).
Definovať intenzitu elektrostatického poľa (matematický zápis, slovné znenie, obrázok, jednotka). Odvodiť intenzitu pre rôzne zdroje poľa - jeden bodový náboj a sústavu nábojov (postup odvodenia, obrázok, slovné znenie a matematický zápis odvodeného vzťahu).

 

 

 Prednáška 3 - Elektrostatické pole

 
2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:
Príklady na intenzitu, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=569&id_sub=58&id_left=257 a https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=569&id_sub=58&id_left=259
Príklady na potenciál, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=569&id_sub=58&id_left=263 v dolnej časti
Odvodenie  potenciálu pre jeden bodový náboj, sústavu a tuhé teleso, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=569&id_sub=58&id_left=263


3. Materiály z prednášky:

Aplet - siločiary a ekvipotenciálne hladiny

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Napísať vzťah pre intenzitu nabitého tuhého telesa a potenciálnu energiu ESP (obrázok, matematický zápis, slovné znenie). Definovať slovne a matematicky potenciál elektrostatického poľa (obrázok), poznať jeho jednotku. Napísať vzťahy pre potenciál rôznych zdrojov elektrostatického poľa - jeden bodový náboj, sústava bodových nábojov, teleso (slovné znenie, matematický zápis). Nakresliť obrázok. Vedieť počítať príklady na intenzitu a potenciál EP.Vysvetliť pojmy siločiara a ekvipotenciálna hladina a pomocou nich zobraziť rôzne typy ESP – homogénne, nehomogénne a radiálne pole (pre jeden, dva a viac nábojov). Vysvetliť pojmy homogénne a nehomogénne pole. Uviesť súvis medzi intenzitou a potenciálom a pomocou neho dokázať, že siločiary sú kolmé na ekvipotenciálne hladiny. Odvodiť vzťah pre napätie EP (obrázok, popis odvodenia, matematický zápis a slovné znenie odvodeného vzťahu). Odvodiť vzťah pre prácu EP (popis odvodenia, slovné znenie a matematický zápis) a pomocou nej vyjadriť napätie.

 

Prednáška 4 - Elektrostatické pole

 

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:
Odvodenie  Gaussovho zákona elektrostatiky, zdroj:
https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=569&id_sub=58&id_left=261
Príklady na aplikáciu Gaussovho zákona, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=569&id_sub=58&id_left=262
Video na auto zasiahnuté bleskom, zdroj: http://free.zoznam.sk/video/auto-pod-prudom


3. Materiály z prednášky:

Aplet - tok vektora intenzity
Aplet - vodič s dutinou 

Video - Faradayova klietka 1
Video
- Faradayova klietka 2

 

 

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Vysvetliť pojmy Gaussova plocha a vektor plochy.Definovať tok vektora intenzity (obrázok, matematický zápis a slovné znenie definície, jednotka, popis veličín).

Bez odvodenia uviesť matematický zápis a slovné znenie Gaussovho zákona elektrostatiky.

Pomocou Gaussovho zákona elektrostatiky a definície toku intenzity:

odvodiť intenzitu v okolí rovnomerne nabitej guľovej plochy (obrázok, popis odvodenia, matematický zápis a slovné znenie odvodeného vzťahu, popis veličín),
vysvetliť čo sa bude diať s nábojom, ktorý privedieme na vodič, ktorý je v ustálenom stave (obrázok),
vysvetliť ako sa využívajú poznatky o elek. poli vodiča s dutinou v praxi (obrázok), 
odvodiť intenzitu v okolí nekonečne priamej nabitej dosky a v okolí dvoch nabitých dosiek (obrázok, popis odvodenia, matematický zápis a slovné znenie odvodeného vzťahu, popis veličín).

 

Prednáška 5Elektrostatické pole, Elektrický prúd

 

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

Pohyb vodiča v homogénnom elek. poli, zdroj: Pohyb nabitej častice v homogénnom elektrickom poli

Odovodenie energie vodiča, energie sústavy vodičov a hustoty EP, zdroj: http://www.butkaj.com/fyzika2?id_menu=569&id_sub=61&id_left=276

3. Materiály z prednášky:

Aplet - vplyv dielektriká na ESP kondenzátora
Aplet -
sériové a paralelné zapojenie kondenzátorov 
Aplet - pohyb nabitej častice v homogénnom elektrickom poli

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Definovať kapacitu vodiča (slovná definícia, matematický zápis, jednotka). Definovať kondenzátor a rozdeliť kondenzátory podľa tvaru elektród.

Definovať kapacitu kondenzátora (slovná definícia, matematický zápis, jednotka). Odvodiť kapacitu doskového kondenzátora (obrázok, popis odvodenia, slovné znenie a matematický zápis odvodeného vzťahu). Vysvetliť, ako ovplyvní hodnotu kapacity dielektrikum. Napísať vzťah a slovné znenie pre výslednú kapacitu sériového a paralelného zapojenia kondenzátorov.

Uviesť vzťah pre energiu EP vodiča a sústavu vodičov (slovné znenie, matematický zápis, jednotka).

Odvodiť vzťah pre energiu EP pre kondenzátor. Uviesť vzťah pre energiu EP a hmotnosť  v objeme poľa.

 

 

Prednáška 6 - Elektrický prúd

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

Odovodenie Ohmovho zákona v diferenciálnom a integrálnom tvare, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=570&id_sub=62&id_left=491

Prúd v polovodičoch, zdroj: http://www.butkaj.com/fyzika2?id_menu=570&id_sub=62&id_left=498

Prúd v elektrolytoch, zdroj: https://www.butkaj.com/fyzika2?lng=103&id_menu=570&id_sub=62&id_left=496


3. Materiály z prednášky:


Súhrn: Čo sme sa naučili:

Definovať elektrický prúd ako tok častíc v prípade vodičov. Definovať slovne a matematicky stredný a okamžitý prúd. Poznať jeho jednotku.

Definovať hustotu prúdu a pomocou nej vyjadriť prúd, keď a) prúd je konštantný , b) prúd sa mení s časom.

Vysvetliť pojmy driftová rýchlosť, koncentrácia náboja a objemová hustota náboja. Vyjadriť hustotu prúdu z hľadiska objemovej hustoty náboja.

Odvodiť Ohmov zákon v diferenciálnom tvare  (obrázok, popis odvodenia, popis veličín, slovný a matematický zápis odvodeného zákona). Definovať konduktivitu a rezistivitu vodiča (slovný a matematický zápis, jednotka).

Odvodiť Ohmov zákon v integrálnom tvare  (obrázok, popis odvodenia, popis veličín, slovný a matematický zápis odvodeného zákona). Definovať slovne a matematicky odpor vodiča, uviesť jednotku.

Pomocou konduktivity a strednej doby medzi 2 zrážkami odvodiť závislosť rezistivity  a odporu vodiča od teploty (obrázok, popis odvodenia, popis veličín, slovný a matematický zápis odvodeného vzťahu, grafická závislosť). Vysvetliť aké  budú tieto závislosti pre polovodiče.

 

Prednáška 7 - Elektrický prúd, Magnetické pole

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

   
Ako vyrobiť magnetickú kvapalinu a pomocu nej zobraziť mag. pole, zdroj: http://www.mojevideo.sk/video/a525/vyroba_feromagnetickej_kvapaliny_z_rastl_oleja.html
    
    Princíp fungovania galvanického článku, zdroj: https:/www.youtube.com/watch?v=A0VUsoeT9aM


3. Materiály z prednášky:

Video - tepelné vlastnosti vodiča , magnetické indukčné čiary v okolí magnetu - video 1, video 2

 

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Napísať vzťah pre prácu a Jouleovo teplo (slovný a matematický zápis vzťahu). Odvodiť vzťah pre výkon prúdu (popis odvodenia, slovné znenie a matematický zápis dovodeného vzťahu).

Vysvetliť ako funguje zdroj napätia (obrázok) – cudzie sily a ich práca, 2 polia, ktoré sa uplatňujú pri udržiavaní napätia na zdroji (vyjadrenie ich intenzít), odvodenie vzťahu pre elektromotorické napätie a slovné znenie. Vysvetliť svorkové napätie (obrázok, princíp vzniku, odvodenie vzťahu, slovné znenie a matematický zápis dovodeného vzťahu).

Definovať stacionárne magnetické pole, uviesť zdroje magnetického poľa.

Definovať magnetickú silu pôsobiacu na náboj (obrázok, matematický zápis, slovné znenie), vyjadriť jej smer a veľkosť. Pomocou nej vyjadriť veľkosť magnetickej indukcie (matematický zápis, slovné znenie, jednotka).

Vysvetliť pojem magnetické indukčné čiary a pomocou nich zobraziť magnetické pole v okolí tyčového magnetu.

 

Prednáška 8 - Magnetické pole

 
2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

Viac o mikrovlnej rúre, zdroj: http://kluvanek.blog.sme.sk/c/223617/Bojite-sa-mikrovlnky.html
Video - pohyb nabitej častice (pohyb po špirále a po kružnici):
pohyb častice v magnetickom poli - pozri video - Zapnutí magnetického pole (pomocí Helmholtzových cívek) a natáčení zdroje letících elektronů

3. Materiály z prednášky:

Video - polárna žiara
             Oerstedov pokus  

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Vyjadriť prácu magnetickej sily v stacionárnom magnetickom poli (obrázok, odvodenie, vysvetlenie). Vysvetliť pojmy homogénne a nehomogénne mag. pole.

Popísať pohyb nabitej častice v homogénnom v magnetickom poli po skrutkovici napísať vzťahy pre  jej polomer a stúpanie, vysvetliť vznik jej zloženého pohybu (obrázok).

Popísať pohyb nabitej častice v nehomogénnom v magnetickom poli po skrutkovici – vysvetliť vznik magnetickej pasce (obrázok). Uviesť príklad na tento pohyb.

Popísať pohyb nabitej častice v homogénnom v magnetickom poli po kružnici – odvodiť jej polomer (obrázok). Uviesť príklad použitia na tento pohyb.

Definovať Biotov- Savartov- Laplaceov zákon (čo vyjadruje, matematický zápis, popis veličín, obrázok, jednotka). Odvodiť veľkosť magnetickej indukcie z BSL zákona (matematický zápis, slovné znenie). Uviesť a aplikovať Ampérové pravidlo pravej ruky (smer indukcie). Definovať magnetickú intenzitu (slovné znenie, matematický zápis, jednotka).

Odvodiť magnetickú silu pôsobiacu na vodič s prúdom (popis odvodenia, matematický zápis a slovné znenie odvodeného vzťahu, obrázok) a vyjadriť jej smer pomocou Flemingovo pravidla ľavej ruky (slovné znenie, obrázok).

Odvodiť pomocou BSL zákona indukciu v strede kruhového vodiča s konš. prúdom (obrázok, popis veličín, popis odvodenia, slovné znenie odvodeného vzťahu a matematický zápis odvodeného vzťahu).

Uviesť indukciu v okolí nekonečne dlhého vodiča s konš. prúdom bez odvodenia (obrázok, popis veličín, slovné znenie a matematický zápis vzťahu).


Prednáška 9  - Magnetické pole

 

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

magnetické pole v solenoide, zdroj: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/magnetic/solenoid.html#c2
magnetické pole v toroide, zdroj: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/magnetic/toroid.html#c2
Súhrn magnetické pole - video:
magnetické pole

3. Materiály z prednášky:

                     a)                                                                      b)

                                                         


Súhrn: Čo sme sa naučili:

Pomocou Ampérovho zákona sily odvodiť silu, ktorou pôsobia na seba dva rovnobežné vodiče s konš. prúdom (obrázok, popis veličín, popis odvodenia, slovné znenie odvodeného vzťahu a matematický zápis odvodeného vzťahu). Pomocou odvodeného vzťahu zaviesť definíciu prúdu hodnoty 1 ampér (popis odvodenia, slovné znenie definície).

Vysvetliť pojmy: Ampérová krivka a jej smer obiehania (obrázok). Odvodiť Ampérov zákon celkového prúdu pre jeden vodič, sústavu vodičov a N Ampérových kriviek (obrázok, popis odvodenia, matematický zápis a slovné znenie odvodeného vzťahu).

Definovať solenoid a ideálny solenoid (obrázok). Uviesť pravidlo pravej ruky pre určenie smeru indukcie v solenoide.

Pomocou Ampérovho zákona celkového prúdu odvodiť indukciu v strede solenoidu (obrázok, popis veličín, popis odvodenia, slovné znenie odvodeného vzťahu a matematický zápis odvodeného vzťahu).

Odvodiť magnetické pole vo vnútri toroidu pomocou zákona celkového prúdu (obrázok, popis odvodenia, matematický zápis a slovné znenie odvodeného vzťahu).

 

Prednáška 10 - Elektromagnetické pole

 

3. Materiály z prednášky:

Video - Faradayov zákon  od času 2:03 - 2:46

Aplet - Zmena B veľkosť aj smer - pozri animáciu 1 a 2, Zmena plochy - pozri animáciu zmena plochy (Changing Area Animation)


 

Súhrn: Čo sme sa naučili:

Definovať elektromagnetické pole a uviesť tri zdroje tohto poľa.

Definovať (slovne a matematicky, obrázok) mag. indukčný tok. Uviesť tri prípady zmeny mag. indukčného toku. Napísať vzťah pre mag. indukčný tok husto vinutého solenoidu.

Vysvetliť kedy vzniká indukované napätie (na základe pokusov). Definovať slovne a matematicky Faradyov zákon elektromagnetickej indukcie (obrázok) a Lenzov zákon. Uviesť vzťah pre elektromotorické indukované napätie pre husto vinutú cievku a pohybujúci sa vodič.

Napísať vzťah pre energiu magnetického poľa cievky (obrázok, slovné znenie, matematický zápis). Vedieť napísať vzťah pre energiu magnetického poľa v objeme V. Napísať vzťah pre hmotnosť magnetického poľa.

 

 

Prednáška 11  -  Elektromagnetické pole

2. Pre zaujímavosť doplňujúce zdroje:

video - detektor kovov, výroba, zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hUDLXEiIsxI
história detektorov kovov, zdroj:
http://www.detektory.cz/clanky-detektory-kovu-fisher-historie
elektromagnetická indukcia a vznik striedavého napätia a prúdu, zdroj: http://fyzika.uniza.sk/~pudis/lecture/5_elmag%20indukcia.pdf

3. Materiály z prednášky:

časť prezentácie 
Aplet -
oscilačný obvod
Aplet -
generátor striedavého napätia


      

 Súhrn: Čo sme sa naučili:

Definovať slovne netlmený oscilačný obvod, nakresliť schému, zostaviť 2. Kirchhoffov zákon pre obvod, upraviť rovnicu na tvar diferenciálnej rovnice, bez riešenia uviesť riešenie diferenciálnej rovnice. Napísať vzťah pre prúd a odvodiť vzťah pre napätie, nakresliť ich grafické závislosti od času. Pomocou počiatočných podmienok napísať hodnotu počiatočnej fázy. Vedieť popísať a vysvetliť energetické zmeny v obvode – vzťah pre magnetickú, elektrickú a celkovú energiu. Vyjadriť hodnotu jednotlivých energií v ľubovoľnom čase (t = 0 s, t = T/4 s a pod.) Graficky zobraziť závislosť jednotlivých energií od času.

Definovať slovne tlmený oscilačný obvod, nakresliť schému, zostaviť 2. Kirchhoffov zákon pre obvod, napísať diferenciálnu rovnicu bez odvodenia, uviesť riešenie dif. rovnice pre prípad slabého tlmenia. Napísať vzťah pre prúd, nakresliť jeho grafickú závislosť od času. Vedieť popísať a vysvetliť energetické zmeny v obvode.

Vysvetliť vznik striedavého napätia a prúdu pomocou jednoduchého generátora striedavého prúdu (obrázok). Napísať vzťah pre striedavého napätie a prúd a popísať v ňom všetky veličiny.

Napísať 1. Maxwellovu rovnicu v integrálnom tvare (slovne a matematicky). Vysvetliť, prečo tok vektora elektrickej intenzity môže byť nenulový a ako to súvisí so siločiarami (obrázok).

Napísať 2. Maxwellovu rovnicu v integrálnom tvare (slovne a matematicky). Vysvetliť, prečo tok vektora magnetickej indukcie je vždy nulový a ako to súvisí s magnetickými indukčnými čiarami (obrázok).

Vysvetliť vznik indukovaného elektrického poľa (obrázok, vysvetlenie, smer intenzity, siločiary). Napísať Faradayov zákon elektromagnetickej indukcie pomocou cirkulácie vektora elek. intenzity a slovne ho definovať.

Napísať 3. Maxwellovu rovnicu v integrálnom tvare (slovne a matematicky).

 

 

Prednáška 12 - Elektromagnetické pole, Elektromagnetické vlny


3. Materiály z prednášky:

časť prezentácie
Aplet - Anténa
Video - EM vlna postupná a stojatá

 Súhrn: Čo sme sa naučili:

Vysvetliť vznik indukovaného magnetického poľa (obrázok, vysvetlenie, smer indukcie, magnetické indukčné čiary). Napísať Maxwellov zákon magnetoelektrickej indukcie pomocou cirkulácie vektora mag. indukcie a slovne ho definovať.

Vyjadriť Maxwellov prúd (slovne a matematicky). Definovať Ampérov –Maxwellov zákon celkového prúdu pomocou prúdu (slovne, matematicky).

Napísať 4. Maxwellovu rovnicu  v integrálnom tvare (slovne a matematicky).

Vysvetliť ako vznikne elektromagnetické (EM) vlnenie, čo je jeho zdrojom, kde sa šíri, akú má rýchlosť a definovať EM vlnenie. Definovať vlnovú dĺžku EM vlnenia (slovne a matematicky). Klasifikovať EM vlny podľa vlnovej dĺžky.

Vysvetliť pojmy uzavretý a otvorený oscilačný okruh. Vysvetliť ako vznikne postupná EM vlna. Popísať elektrickú a magnetickú zložku EM vlnenia (matematicky, popis veličín), uviesť vlastnosti postupnej EM vlny.

Vedieť popísať a vysvetliť polarizáciu svetla: polarizované a nepolarizované svetlo (obrázok), ich schematické znázornenie pomocou vektora intenzity E, definovať polarizačné filtre, uviesť intenzitu polarizovaného svetla.
Definovať fotón a vyjadriť jeho energiu (slovné znenie, matematický zápis).
Vysvetliť ako dochádza k fotoelektrickému javu (obrázok, Einsteinova rovnica, vlastnosti, hraničná podmienka pre vznik).