FEI

Informácie ku skúške Fyzika 1I Paralelka A, C

 

 

 
Termíny

Forma skúšky

Ukážka testu

Obsah skúšky

Príprava na skúšku

Konzultácie

Študijná literatúra

Termíny

Termíny budú vypísané v Maise budúci týždeň v pondelok. Termíny nie sú hromadné, študent si sám volí termín, ktorý mu vyhovuje. Počet termínov a max. počet študentov na termín je obmedzený, ich počet sa nebude meniť. V prípade choroby treba poslať e-mail a ospravedlniť neúčasť do jedného pracovného dňa. V opačnom prípade termín prepadá a neúčasť je neospravedlnená.

predtermín: 13.týždeň, streda 13.5.2015, LF7, 9:30, max. počet študentov 20 (10 - A paralelka, 10 - C paralelka)

ostatné termíny = riadny a 1.opravný termín: 

A paralelka: 22.5., 29.5., 1.6, 8.6, 15.6. - vždy v Aule fyziky, 8:00 (max. počet študentov 60) a 10:00 (max. počet študentov 20)
C paralelka: 22.5., 29.5., 8.6, 15.6. - vždy v Aule fyziky, 10:00 (max. počet študenotv 40)

dekanský: 30.6. -  v Aule fyziky, 8:00 - A paralelka (max. počet študentov 20), 10:00 - C paralelka (max. počet študentov 20)

Nárok na dekanský termín majú všetci študenti, ktorí spĺňajú pokyny dekana k dekanskému termínu. 

 

Forma skúšky

Forma skúšky je písomná
(preto treba písať všetko a čitateľne). Na skúške bude teória a príklady. Prebieha 90 minút.

Písomka bude pozostávať z 7 - 8  teoretických otázok a 1 príkladu
7 (8) otázok bude z každej prebranej kapitoly (Gravitačné pole, Elektrostatické pole, Jednosmerný prúd, Magnetické pole, Elektromagnetické pole, Elektromagnetické vlny), z toho 1 otázka s výberom odpovede a s fyzikálnym odôvodnením správnej odpovede a 1 otázka na aplikáciu teórie na problém zo života. 
Študentom, ktorí idú na predtermín odpustím učivo z poslednej prednášky.
Príklad: Bude z príkladov z prezentácii (môžu byť zmenené číslené hodnoty a postup výpočtu).


Dve (tri) otázky zo 6 budú na odvodenie (spravidla sú najviac bodované), ostatné otázky budú na definície, pojmy, zákony a pod. bez odvodenia.

 Za skúšku môže študent získať maximálne 60 bodov. Podmienkou úspešného vykonania skúšky je získať na skúške minimálne 31 bodov. Študent uzavrie predmet a získa príslušný počet kreditov vtedy, ak získa nadpolovičný počet bodov zo zápočtu aj so skúšky.

Vyhodnotenie skúšky prebieha 2-3 dni po skúške, o jeho termíne budete informovaní na skúške. Slúži k nahliadnutiu do písomiek, vysvetleniu chýb a prepočtu bodov (môže dôjsť k chybe pri spočítavaní bodov), pripadne na doskúšanie, ak chýbajú študentovi max. 4 body k získaniu skúšky. 



Ukážka testu

D1.

Odvoďte Ohmov zákon v integrálnom tvare (obrázok, popis odvodenia, popis veličín, matematický zápis odvodeného vzťahu a slovné znenie).

10b

2.

S použitím poznatkov o pohybe nabitej častice v magnetickom poli vysvetlite, ako dochádza k ohrevu jedla v mikrovlnnej rúre.    

5b

3.

Vyberte správnu odpoveď:  Tri rezistory sú zapojené do série. Odpory jednotlivých rezistorov sú R1 = 5 ohmov, R2 = 3 ohmov, R3 = 2 ohmov. Výsledný odpor tohto zapojenia je
a) 1/10 ohmov,         b) 31/30 ohmov,            c) 10 ohmov.

Výber správnej odpovede: 1b    Fyzikálne odôvodnenie výberu správnej odpovede: 2b

3b

4.

Napíšte zákon odrazu (obrázok, matematický zápis, slovné znenie, popis veličín).

4b

5.

Odvoďte kapacitu doskového kondenzátora (obrázok, slovný popis odvodenia, popis veličín, matematický zápis odvodeného vzťahu a slovné znenie).

11b

6.

Napíšte vzťah pre vlastný indukčný tok (matematický zápis, slovné znenie, jednotka). Vysvetlite jav vlastnej indukcie a napíšte vzťah pre samoindukčné elektromotorické napätie (slovné znenie, matematicky zápis, popis veličín).  

6b

7.

Odvoďte zákon celkového prúdu (Ampérov zákon) pre nekonečne dlhý priamy vodič s prúdom I, ktorý je spriahnutý s jednou uzavretou krivkou v magnetickom poli (popis veličín, popis odvodenia, obrázok, matematicky zápis a slovné znenie zákona).

10b

8. Napíšte Newtonov gravitačný zákon (slovné znenie, matematický zápis, popis veličín, obrázok). 5b

9.

Vypočítajte náboj Q, ktorý prejde obvodom s odporom  R = 5 ohmov pri rovnomernom narastaní napätia z hodnoty U1 = 3 V  na U2 = 7 V za čas t = 2 s. 7b

 

  

Obsah skúšky

Obsah skúšky je totožný s obsahom prednášok - pozrite si Ciele jednotlivých prednášok v prezentáciach na stránke Odkazy ku prednáškam a aj kapitoly, ktoré ste si mali doplniť do prednášok na tej istej stránke v časti DoštudovaťTeóriu, ktorú netreba študovať je označená červenou farbou. Na skúške budú len príklady uvedené v  prezentáciach (môžu byť zmenené číslené hodnoty a postup výpočtu). 

Pozri aj tabuľku: Okruhy

Pri definíciach sa treba naučiť slovnú interpretáciu, matematicky zápis, nakresliť obrázok, ak bol uvedený, popísať veličiny v definíciach a uviesť jednotku definovanej veličiny. Pri odvodeniach treba vedieť okomentovať postup odvodenia, vzťahy z ktorých sme vychádzali, prípadne nakresliť obrázky, popísať veličiny v odvodenom vzťahu a uviesť aj slovnú formuláciu. V príkladoch treba uviesť zápis, všeobecné riešenie - bez čísel, riešenie s číslami, výsledok, odpoveď, obrázok, ak je nutný.

 

 Príprava na skúšku
Na skúšku sa treba pripravovať minimálne týždeň, nielen čítať prednášky, ale si ich aj písať na papier a pri tom hovoriť. Ak niečo neviete treba prísť na konzultácie.
Cez e-mail odpovedám len na dôležité informácie a to cez pracovný týždeň v pracovnej dobe.

Na skúšku si treba doniesť jeden dvojhárok a v ňom 3 - 4 čisté papiere, pero, kalkulačku, identifikačnú kartičku alebo aspoň občianský preukaz.V zmysle Etického kódexu na FEI, upozorňujem na zákaz používania ťahákov a iných pomôcok na skúške, vrátane mobilov. Všetko má byť uložené v taške, nie na stole alebo vo vrecku (vrátene mobilov!!). V prípade nájdenia ťahákov (mobilov) je skúška bodovaná počtom 0 bodov, teda študentovi prepadá termín. Akékoľvek vyjednávanie nemá zmysel. Telefonáty ohľadom protekcii nevybavujem.

 

Konzultácie - konzultácie ku skúške prebiehajú u mňa v kancelárii.

Streda: 9:30-11:000 hod.          v iný deň dohodou.

Študijná literatúra 
1. Hlaváčová, J., Ziman, J., Kovaľaková, M., Zagyi, B. : Fyzika I, Elfa, Košice, 2005
2. Hyperphysics
3. Hlaváčová, J., Ziman, J., Kovaľaková, M., Zagyi, B. : Fyzika II, Elfa, Košice, 2007
4. Odkazy ku prednáškam - aplety, videá, iné zdroje
5. http://www.butkaj.com/physics2 - v slovenskom jazyku
6. http://fyzika.jreichl.com/ - encyklopédia fyziky, v češtine
7. http://fyzika.uniza.sk/~pudis/lecture/ - prezentácie k prednáškam (autor: doc. Ing. Dušan Pudiš, PhD.)