FEI

Fyzika 1    Paralelka B

 

 

 
Podmienky zápočtu

Forma skúšky

Ukážka písomky

Konzultácie

Študijná literatúra

Sylabus cvičení a prednášok
  


Podmienky zápočtu


Z predmetu Fyzika 1  je možné získať 40 bodov počas semestra a 60 bodov na skúške.

Počas semestra budú tri zápočtové písomky pozostávajúce z príkladov:
1. zápočtová písomka bude v 5. týždni za 20 bodov (3 príklady). 
2. zápočtová písomka bude v 8. týždni za 5 bodov (1 príklad).
 
3. zápočtová písomka bude v 11. týždni za 15 bodov (3 príklady).

Podmienkou udelenia zápočtu je získať minimálne 21 bodov a účasť na cvičeniach (povolené 3 ospravedlnené absencie).

Ak študent nezíska potrebný počet bodov, môže si prvú zápočtovú písomku opraviť v 8. týždni, druhú a tretiu v zápočtovom týždni.

Forma skúšky

Forma skúšky je písomná
(preto treba písať všetko a čitateľne). Písomka bude pozostávať 7 - 8  teoretických otázok, každá z jednej prebranej kapitoly, spolu za 60 bodov. Požiadavky na skúšku sú totožné s obsahom prednášok a cvičení. Podmienkou úspešného vykonania skúšky je získať na skúške minimálne 31 bodov.

Študent uzavrie predmet a získa príslušný počet kreditov vtedy, ak získa po nadpolovičnom počte z percent vyčlenených tak pre zápočet, ako aj pre skúšku z daného predmetu.

 

Ukážka písomky na skúške

B1.

Rozložte zrýchlenie na tangenciálne a normálové zrýchlenie bez odvodenia. Napíšte, čo platí pre ich smer a veľkosť(obrázok, popis veličín). Akú zmenu rýchlosti vyjadrujú? Vyjadrite veľkosť a smer celkového zrýchlenia.

8b

2.

Napíšte prvý Newtonov pohybový zákon (zákon zotrvačnosti). Vysvetlite, čo rozumieme pod pojmom inerciálna vzťažná sústava. Uveďte jeden konkrétny prípad zo života, kedy tento zákon neplatí.

3b

3.

Definujte impulz pre prípad sily, u ktorej sa mení smer aj veľkosť (slovná definícia, matematicky zápis, popis veličín, jednotky). Odvoďte vetu o hybnosti a impulze - dôsledok impulzu (popis odvodenia, popis veličín, slovne znenie a matematicky zápis vety).

9b

4.

Pomocou zákona zachovania momentu hybnosti vysvetlite, prečo krasokorčuliarka pri piruete roztiahnutím rúk spomalí svoj pohyb.

5b

5.

Definujte moment zotrvačnosti (slovná definícia, matematicky zápis, popis veličín, jednotky). Napíšte znenie Steinerovej vety (slovná znenie, matematicky zápis, popis veličín, obrázok). Kedy ju používame?

8b

6.

Definujte netlmený harmonický kmitavý pohyb a odvoďte mechanickú energiu pri tomto pohybe (popis odvodenia, popis veličín).

10b

7.

Vysvetlite ako vzniká vlnenie, čo je jeho zdrojom a v akom prostredí sa šíri. Napíšte rovnicu rovinnej vlny (výchylku častice) pre prípad vlnenia, ktoré sa šíri v opačnom smere osi x s rýchlosťou v.

5b

8.

Vyberte správnu odpoveď: Stavová rovnica izotermického deja pre dva rôzne stavy plynu, u ktorého sa nemení počet molov má tvar 

a) ,       b) ,     c)

Výber správnej odpovede: 1b                            Odôvodnenie odpovede: 2b

3b

  

Konzultácie - konzultácie prebiehajú u mňa v kancelárii

cvičenia: Streda: 13:00 – 14:30, v iný deň dohodou,
prednášky:
Piatok: 10:00 – 11:30, v iný deň dohodou.

 

 

Študijná literatúra:  

1. Olčák D., Gibová Z.: Mechanický pohyb častice a telesa, TU, Košice, 2014
2. Hlaváčová, J., Ziman J., Kovaľaková, M., Zagyi, B.: Fyzika I, Elfa, Košice, 2005
3. Hlaváčová, J., Kovaľaková, M., Kladivová, M., Ševčovič, L.:Úlohy z fyziky, Elfa, Košice, 2010
4. Hyperphysics
5. Dynamika HB
6. Fyzika 1


      
 
Sylabus cvičení a prednášok  

Základy vektorovej algebry - len na cvičení

Význam fyziky, fyzikálne veličiny a ich rozdelenie - len ne prednáške

Kinematika hmotného bodu
Pohyb a poloha hmotného bodu. Rýchlosť HB. Zrýchlenie HB.Typy priamočiarych pohybov a ich grafické znázornenie. Rozklad zrýchlenia na zložky. Uhlová rýchlosť, uhlové zrýchlenie. Otáčavý pohyb v rovine. Otáčavý pohyb po kružnici.

Dynamika hmotného bodu
Hmotnosť a hybnosť HB. Newtonove pohybové zákony. Pohybová rovnica. Hodnotenie účinkov sily - práca, kinetická energia, veta o kinetickej energii, výkon, impulz, veta o impulze a hybnosti, moment sily, moment hybnosti. Potenciálna energia, zákon zachovania mechanickej energie.

Dynamika sústavy hmotných bodov a tuhého telesa

Ťažisko. Veta o hybnosti sústavy (veta o pohybe ťažiska), veta o momente hybnosti sústavy. Zákon zachovania hybnosti a momentu hybnosti. Otáčavý pohyb tuhého telesa okolo pevnej osi – moment zotrvačnosti, moment hybnosti, pohybová rovnica, kinetická energia.

Kmity a vlny
Netlmený harmonický kmitavý pohyb – rýchlosť, zrýchlenie, mechanická energia. Tlmený harmonický kmitavý pohyb.  Vynútené kmity. Skladanie kmitavých pohybov pri rôznych podmienkach. Mechanické vlny – rýchlosť, vlnová dĺžka, rovnica rovinnej vlny. 

Náuka o teple
Stavová rovnica plynov. Kinetická teória plynov. Vnútorná energia plynu. Prvý termodynamický zákon. Vratné tepelné procesy. Carnotov cyklus. Entropia. Druhý termodynamický zákon.